Karel Čapek Kniha je nejmocnější zbraní národa. Národ, který si váží knih, váží si zároveň své duchovní nezávislosti a neztratí ji, dokud bude mít svou literaturu.
Karel Čapek
říjen 2019
púsčpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Upozorňujeme čtenáře na změnu provozní doby od 1. září 2011.

zpravodajV Norsku jsme ještě nebyli a příště zase úplně jinak – 18. 4 2011. Děkujeme velice panu Ing. Václavu Musilovi za zajímavou cestopisnou přednášku. Podstatné již napsala paní Eliška Čechová v květnovém zpravodaji, také jí děkujeme za podařenou prezentaci této akce. Naše další díky patří Klubu žen v Žacléři za již tradiční výpomoc při organizaci pohoštění a jmenovitě paní Boženě Kučerové a paní Janě Musilové za upečení vynikajících zákusků. Velice si nezištné spolupráce všech aktérů vážíme a těšíme se na další.

kdo_je_to_001Po celý rok najdete každý měsíc v knihovně, na stránkách zpravodaje a na http://knihovna.zacler.cz nové indicie týkající se anonymní osobnosti spisovatele – spisovatelky – české - světové. Umělce majícího výročí narození v aktuálním měsíci. Vždy do konce téhož měsíce čekáme na vaše odpovědi – jméno a příjmení tajemné osobnosti (osobně, poštou, emailem). Všechny správné odpovědi vždy za čtvrtletí slosujeme a jeden vybraný šťastlivec od nás obdrží pěknou knihu. Správnost si můžete zkontrolovat v následujícím měsíci u další vyhlašované osobnosti. Také máte možnost sestavit a přiložit stručný životopis vytipovaného literáta. Tento s vaším jménem za odměnu trvale umístíme na našich webových stránkách.

kdo_je_to_001Po celý rok najdete každý měsíc v knihovně, na stránkách zpravodaje a na http://knihovna.zacler.cz nové indicie týkající se anonymní osobnosti spisovatele - spisovatelky - české - světové. Umělce majícího výročí narození v aktuálním měsíci. Vždy do konce téhož měsíce čekáme na vaše odpovědi - jméno a příjmení tajemné osobnosti (osobně, poštou, emailem). Všechny správné odpovědi vždy za čtvrtletí slosujeme a jeden vybraný šťastlivec od nás obdrží pěknou knihu.
Březen - měsíc čtenářů  - Týden čtení 8.3. - 12.3.2010
knihovna_-_akce_020Amnestie pro zapomnětlivé čtenáře ve dnech 8.3. - 12.3.2010.  Knihy nevrácené v termínu můžete vrátit bez penalizace.
,,Přiveďte do knihovny i své kamarády." Dětští čtenáři, kteří přivedou a přihlásí své kamarády, dostanou
pěknou záložku do knihy. Noví dětští i dospělí zájemci o členství v knihovně (v Týdnu čtení) dostanou přihlášku zkušebně na půl roku zdarma.
Pokud budou  knihovnu pravidelně navštěvovat, uhradí poplatky až na rok 2011.
Nebojte se internetu - internetová školička pro všechny, kteří chtějí proniknout do základních znalostí a ovládání tohoto média
(tvorba emailové schránky, informace, prohlídka webových stránek Žacléře a knihovny, nakupování...). Platí po celý měsíc březen.
knihovna_-_akce_1215Velká noční akce Těšíme se na Vánoce s dětskými čtenáři se nám letos tak trochu "vymkla z ruky". Ale... jen v tom nejlepším slova smyslu. Program se protáhl téměř do třetí hodiny ranní a i ty nejmenší děti prokázaly zázračnou vytrvalost a nezdolnost. Stihli jsme ve správném předvánočním rozpoložení celkem náročné ušití pejsků z ponožek  tzv. fusekláčků. Radost nakonec byla veliká. Všichni chlupáčci se opravdu vydařili a budou milou památkou či dárečkem pod stromeček.
vletyzvtkabarborka_024Poděkování knihovně „U Mokřinky“, paní Dagmar Honsnejmanové, knihovnici tohoto kulturního stánku v obci Mokré u Českého Meziříčí. Nezištně nám pomohla při tvorbě našich webových stránek a její práce i osobnost jsou pro nás příkladem, nevyčerpatelným a cenným zdrojem námětů a inspirací. Neváhejte a podívejte se na webové stránky této knihovny. I vás určitě zaujmou, poučí, ale i pobaví... www.obecmokre.cz/knihovna.
knihovna_-_akce_822V prvním červnovém odpoledni proběhla v knihovně každoroční, také již tradiční akce, Pasování nových čtenářů. Tentokrát pod záštitou dvou letošních celostátních kampaní Celé Česko čte dětem a Kniha mého srdce, kterých se žacléřská knihovna účastní. Malí školáčkové, pod vedením svých učitelek paní Martincové a Müllerové, předvedli perfektně připravený program, kterým ukázali své obdivuhodné, v tak krátkém čase nabyté čtenářské schopnosti a přidali za hudebního doprovodu i hezké písničky s abecedou. Není divu, že za své vystoupení sklidili bouřlivé ovace.
knihovna_-_akce_747Písemné téma: Fantazijní - zabydlení některých míst našeho města nadpřirozenými a pohádkovými bytostmi - vílami, skřítky, strašidly,… Lokality: hřbitov, zámek, urnový háj - Na Popravišti, rybník, Rýchory, Krkonoše (např. o Krakonošovi), prales, šachta,… Literární útvar: báje, povídka, poudačka, pohádka, pověst, bajka, báseň, reportáž, úvaha,… Pojetí ve stylu: humoristickém, hororovém, satirickém, poetickém, publicistickém, vypravěčském,… Výtvarné téma: Vyzýváme všechny, kteří rádi kreslí, aby nám svou představu nadpřirozené bytosti namalovali.
Všem našim čtenářům a příznivcům s radostí sdělujeme, že jsou již plně v provozu  webové stránky knihovny.
knihovna_-_akce_744Jsou tradice a zvyky, které nenahradí ani  žádná supermoderní technika. Měly by se stále dodržovat, tak, aby je převzaly i další generace. Období  školních a rodinných výletů, prázdninových  a dovolenkových cest se opět blíží! Těšíme se již tradičně na pohlednice z vašich, výletů, prázdninových a dovolenkových cest.  Vývěsku v knihovně opět zpestří vaše pohlednice, které naše návštěvníky zaujmou, pobaví  a poinformují o zajímavých místech u nás i v zahraničí. Jako v minulých letech a jejich počty se vždy pohybovaly kolem sta.
randePři nezapomenutelné příležitosti dubnového 204.výročí narození H. Ch. Andersena. Sešli jsme se v jarním podvečeru ve čtvrtek. Připomenuli si na úvod další málo známé skutečnosti ze zajímavého života tohoto nesmrtelného dánského pohádkáře. Přečetli ukázky z našich donesených oblíbených knih. Zpestřili povídáním a také vyhledáním informací o jejich autorech. Při svíčkách a dobrém čaji se zákuskem popustili uzdu fantazii. Vžili se do hrdinů knih a porovnávali se skutečným životem. Dalšími informacemi o probíhajících akcích Čteme dětem... a KMS, přemýšlením o naší nejmilejší knize, jsme spěli k loučení, ale domů se nikomu nechtělo. Na úplný závěr si tedy ještě vypravovali i své vlastní zážitky a odposlouchané často neuvěřitelné příběhy. Slíbili jsme si, že nejpozději v září uskutečníme podobný již podzimně laděný podvečer.
Děkujeme paní Růženě Koudelkové, Boženě Kučerové a Vlastě Fialové, které v knihovnou pořádaném Pohádkovém čtení prvňáčkům předčítaly pohádku od Josefa Čapka z knihy Pejsek a kočička...Křehký pohádkový příběh v jejich citlivém a milém podání byl dojímavý a děti při jeho poslechu zaujetím ani nedutaly. Naše tradiční spolupráce přinesla další ovoce, velice si jí vážíme a těšíme se na další společné akce (více  - Aktuality knihovny - Fotogalerie).
Jelikož knihovna může nakupovat jen zlomek z bohaté nabídky vycházejících titulů časopisů, prosíme o darování ročníků z roku 2008. Týdeníků, měsíčníků,... i neúplných, jakéhokoliv zaměření. Děkujeme předem všem štědrým dárcům.
Všechny tři výše uvedené kampaně mají ve své podstatě jednu velikou a nevýslovně nádhernou ideu - lásku ke knize, literatuře, vědění, poznávání a všelikého rozvíjení ducha. Není lepšího a prospěšnějšího cíle, než-li se na tomto podílet a přispívat i se svou „troškou do mlýna".
Ceny Magnesia Litera má hlavní poslání  popularizaci dobrých českých knih a českých překladů. Pod její záštitou jsme se spolu s našimi čtenáři účastnili čtenářské ankety Kanzelsberger. Hlasovali pro nejoblíbenější knihu od českého autora - prózu, poezii nebo knihu pro děti, vydanou v roce 2008. 1000 vylosovaných získá možnost vybrat si zdarma knihu v knihkupectví Kanzelsberger. Seznam výherců bude zveřejněn 30.4.2009 na stránkách www.magnesia.litera.czwww.kanzelsberger.cz. Poukázky na knihu budou šťastlivcům zaslány do 30 dnů od slosování. Případné informace o výhercích a výsledcích ankety poskytneme také v knihovně.
Celonárodní zábavná anketa - Kniha mého srdce - proběhlo první kolo - všichni oslovení návštěvníci ve dnech 4.až 19.dubna určili hlasováním knihu svého srdce - výborná spolupráce a jedeme dál - do druhého kola - od 9.května do 31.května budeme vybírat z Topu 100 knih (slavnostní vyhlášení 9.5.na ČT1 ve 20.00 hodin), kterým jsme dali v prvním kole nejvíce hlasů.
pohadkove_cteniObě žacléřské školky přispěly se svými dětskými tvůrci z oddělení Koťátek a Myšiček neuvěřitelně výstižnými obrázky našeho knihovnického šotka. Byl jim při naší návštěvě ve školce s pohádkovým čtením  poprvé představen. Ale jen na malou chvilinku. Ještě se ostýchá a zatím nemluví, protože nemá žádné jméno. Děti mu jej s velkou fantazií vymýšlí a také hlasují, které se jim nejvíce líbí. Podařené obrázky šotka uvidíte v knihovně na nástěnkách u výpůjčního pultu. Děkujeme všem.
Po žáčcích druhých tříd, kteří nás navštívili v knihovně na Pohádkovém čtení v březnu, chystáme další akci. Připravujeme pořad, tentokrát  Čtení s pohádkovými babičkami - členkami žacléřského Klubu žen. Také jim velice děkujeme a vážíme si již tradiční vynikající spolupráce a podpory. Své prvňáčky k poslechu pohádkových příběhů přivedou paní učitelky Martincová a Müllerová. Těšíme se na setkání a věříme, že se dětem bude v knihovně líbit. Máme šikovné a moc milé pohádkové babičky, ale najde se na předčítání i nějaký dědeček, strýček či tetička, nebo kamarád? Věříme, že se určitě přihlásíte a společně s námi potěšíte i další dětské posluchače.
cele_cesko_cteNadále probíhá a dostává se stále víc do povědomí veřejnosti. K úspěchu přispívá opět výborná spolupráce se žacléřskou školou i oběma místními školkami. Naše veliké poděkování patří tentokrát paní učitelce Dočekalové a jejím osmákům a deváťákům. Svou akci „rozjeli" opravdu ve velkém stylu! Navštěvovali a předčítali dětem v prvních a druhých třídách a novopečení čtenáři četli zase jim na oplátku. Společně pak vytvářeli obrázky s ukázkami z obsahu čtených pohádek a příběhů. Jejich zajímavé a hezky zpracované výtvory jsme vystavili v knihovně a opravdu stojí za podívání. Děkujeme i mladším žáčkům a jejich učitelkám.
hvezdickyAkce při které dospělí i dětští čtenáři vystřihují a zdobí připravené papírové šablony hvězdiček. Svou pestrostí překonávají veškerá očekávání. Břízka ověšená a vybarvená výtvarnými dílky krášlí interier knihovny a sklízí zaslouženou pozornost návštěvníků. Umíte si s námi hrát a to je veliký stimul pro naši další práci a vymýšlení nových společných aktivit. Děkujeme všem tvůrcům a těšíme se na další hvězdičky od vás. Přijďte i vy se svými novými nápady, všechny jsou vítány a jistě přispějí k další dobré spolupráci.

Kontakt

Na pilíři 204
Žacléř 54201
mkzacler(zavinac)volny.cz

tel: +420 774 411 978

Copyright © 1996 - 2011 Kabelová televize Žacléř & Aleš Kubíček.