kdo_je_to_001Po celý rok najdete každý měsíc v knihovně, na stránkách zpravodaje a na http://knihovna.zacler.cz nové indicie týkající se anonymní osobnosti spisovatele - spisovatelky - české - světové. Umělce majícího výročí narození v aktuálním měsíci. Vždy do konce téhož měsíce čekáme na vaše odpovědi - jméno a příjmení tajemné osobnosti (osobně, poštou, emailem). Všechny správné odpovědi vždy za čtvrtletí slosujeme a jeden vybraný šťastlivec od nás obdrží pěknou knihu.

Správnost si můžete zkontrolovat v následujícím měsíci u další vyhlašované osobnosti. Také máte možnost sestavit a přiložit stručný životopis vytipovaného literáta. Tento s vaším jménem za odměnu trvale umístíme na našich webových stránkách. Indicie hledané osobnosti: narozen - 24. února 1786 (225. výročí narození), úmrtí - 16. prosince 1859, německý spisovatel, literární badatel, psal většinou společně se svým starším bratrem, sbírali lidové pohádky a pověsti, legendy a písně, jako první zaznamenali pohádky jako Sněhurka či Šípková Růženka, zasloužili se o vytvoření vědeckého odvětví týkajícího se pohádek, pracoval jako knihovník, v roce 1835 získal profesuru, od roku kdo_je_to_-_leden_2_0031849 přednášel na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Díla: nejznámější pohádky bratří - dva svazky, Kinder-und Hausmärchen (český název udává jména autorů), Německé legendy, Německý slovník, Historie německého jazyka, samostatně Dánské rytířské písně, balady a pohádky. Odhalte v pořadí druhou únorovou osobnost z dvanácti letošních literátů.
Těšíme se na vaše odpovědi i případné životopisy „tajemných". Čerpáno a více najdete například na www.wikipedie.cz a v knihovně.
Správná odpověď z 1. Kola: lednovou tajemnou osobností byl Jack London - americký spisovatel (narozen 12. 1. 1876 - zemřel 22. 11. 1916)