kramerius Važme si knih, dobrých a užitečných nad zlato a drahé kamení, ježto jsou nejvěrnějšími průvodci, kteří nám nejjistější cestu ke ctnosti a moudrosti ukazují.
Václav Matěj Kramerius
leden 2020
púsčpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
knihovna_-_akce_1215Velká noční akce Těšíme se na Vánoce s dětskými čtenáři se nám letos tak trochu "vymkla z ruky". Ale... jen v tom nejlepším slova smyslu. Program se protáhl téměř do třetí hodiny ranní a i ty nejmenší děti prokázaly zázračnou vytrvalost a nezdolnost. Stihli jsme ve správném předvánočním rozpoložení celkem náročné ušití pejsků z ponožek  tzv. fusekláčků. Radost nakonec byla veliká. Všichni chlupáčci se opravdu vydařili a budou milou památkou či dárečkem pod stromeček.

Poté jsme si pro doladění sváteční pohody ozdobili vánoční strom a břízku s hvězdičkami pro štěstí od čtenářů. Nezapomněli jsme, také již tradičně, napsat přání blízkým a odeslat pro vánoční razítka do Ježíškovy pošty. Abychom si pojistili, že Vánoce opravdu přijdou, vydali jsme se na noční výpravu za duchem Vánoc-Adventem. Klikatá cesta mezi sídlištními bloky nás zavedla až k Urnovému háji (za duchy se nesmí rovnou cestou). Hodně nahlas jsme vyvolávali. "Duchu Vánoc Advente! Přijď mezi nás...". K nebi se vznesly hvězdy ohňostroje a po chvíli napětí se objevila i velká bílá světélkující postava ducha, žádajícího zpěv koledy. Byla to asi ta nejrychleji zazpívaná koleda. Duch však odlétal spokojený zpět k Ježíškovi. Všichni jsme cestou zpět do knihovny pocítili, že Vánoce jsou tu, už opravdu s námi. Vítající rozsvícený stromek, světlo svíček, vůně cukroví a ovocného čaje v nazdobené knihovně tento pocit umocnil. Poté nás čekala, dětmi velmi oblíbená, realizace vánoční hry se zpěvem koled. Atmosféru dlouhé krásné noci prohloubilo povídání o Vánocích, pouštění hořících svíčiček po vodní hladině, krájení jablíček - vždy s následnou hvězdičkou a další tradiční zvyky.Program vyvrcholil čtením strašidelné vánoční pověsti a návštěvou knihovního šotečka Knihovníčka. Přišel dětem popřát hezké Vánoce a také je uložit k spánku. Největší nespavci si však ještě dlouhou dobu vypravovali a byli  povětšinou (na rozdíl od nás knihovnic) velice čilí.Ovšemže ranní vyzvánění vánočního zvonečku prožívali celkem nelibě. Ráno nás překvapila čarodějnice jménem Pohádka se svým úkolem, dětskou četbou pohádek v čarovném kruhu. Uvítala a uvedla všechny do svátečního sobotního rána - Dne dětské knihy. Náladu vylepšila slibem, že se přimluví u Ježíška za splnění vánočních přání účastníků (sama přála všem hodně knih pod stromeček) a také obdarováním dětí čokoládovými figurkami a adventními kalendáři.  I letošní nocování bylo jedinečné, v ledasčem zase jiné než v letech minulých. Unás knihovnic se smíšenými pocity radostného očekávání, ale i obav. Jak se vše zvládne? Po ukončení však s trochou smutku a nostalgie, že něco tak dojemného a pozitivního skončilo. Věříme, že už i naši dětští nocležníci vědí, "Jak to tehdy vlastně bylo v tom městě Betlémě ?" V srdíčkách jim uvízlo další semínko poselství lásky i poznání a také milé vzpomínky, které ve svém životě určitě blahodárně zúročí.

Kontakt

Na pilíři 204
Žacléř 54201
mkzacler(zavinac)volny.cz

tel: +420 774 411 978

Copyright © 1996 - 2011 Kabelová televize Žacléř & Aleš Kubíček.